Mindaugas Gabrėnas

Mindaugas Gabrėnas
Mindaugas Gabrėnas

Mindaugas Gabrėnas gimė 1977 m. Kaune. Dar būdamas vaikas dovanų gavo savo pirmąjį foto aparatą Zenit, tačiau fotografiją atrado gerokai vėliau, jau gyvendamas Ispanijoje (2005-2009 m.).

2009 m. grįžęs į Lietuvą, Mindaugas Gabrėnas surengė savo pirmąją personalinę foto darbų parodą „Fantasma“. Juodai baltose, kvadrato formos skaitmeninėse nuotraukose dominavo naudojant ilgą išlaikymą užfiksuoti laukinio peizažo vaizdiniai, neretai persmelkti melancholiška ramybe ir apokaliptine nuojauta. Dažnas Mindaugo „Fantasmos“ peizažų palydovas – nuasmeninto, erdvėje pasiklydusio, nykstančio žmogaus siluetas.

2011 m. Mindaugas Gabrėnas grįžo prie analoginės fotografijos, išlikdamas ištikimas 6×6 kvadrato formos kadrui. Tais pačiais metais Mindaugas Gabrėnas Lietuvoje pristatė savo antrąją personalinių darbų seriją „Dreamscapes“, sukurtą naudojant senus, dažnai šviesą praleidžiančius juostinius fotoaparatus (Kiev 88, Kodak Duaflex II ar savadarbę plastikinę 6×6 formato kamerą) bei prieš daugelį metų pasibaigusio galiojimo juosteles Svema 64. Fotografuodamas atokiose vietose, apleistuose pastatuose ar tiesiog naktį, natūralių, dėl pelėsiu padengtos foto juostos atsiradusių efektų dėka autorius į mus supantį pasaulį pabandė pažvelgti per siurrealistinių sapnų akinius.

2012-2014 m. Mindaugas Gabrėnas gyveno ir kūrė JAV. Jo trečioji personalinė darbų serija “Back to the City” sukurta gyvenant Niujorke bei keliaujant po JAV vakarų pakrantę. Serijoje – per 30 darbų arba 15 juodai baltų, juosta sukurtų foto diptikų, kuriuose autorius bando apjungti laukinės gamtos ir miesto peizažų žanrus. Pirmoje diptiko pusėje Niujorkas, antroje – jau ne miestas. “Nemiestas” – tai ir šalia Niujorko plytinčios dykvietės, ir Arizonos, Jutos, Kalifornijos, Oregono ar Nevados laukiniai peizažai.

„Idėja šiuos darbus pateikti būtent diptikų forma kilo gyvenant Niujorke ir keliaujant po atokias JAV vietoves. Bandant suprasti tą amžinai pulsuojantį Didįjį Obuolį ir prisijaukinti laukinę obelį. Fiksuojant panašias gamtos ir miesto formas, erdves ir linijas. Stengiantis suvokti žmogaus emocinį ryšį su gamta ir miestu. Atrandant paraleles tarp vienatvės laukinėje Oregono pakrantėje ir vienatvės išmaniaisiais telefonais apsiginklavusioje minioje perpildytose Niujorko gatvėse“.

Šiuo metu autorius toliau eksperimentuoja su foto juostomis, įvairiais metodais bandydamas išgauti natūralius, gamtos procesų sąlygojamus efektus (pvz., pelėsis), dažnai fotografuoja savo paties sukonstruotu hibridiniu vidutinio formato foto aparatu.

M. Gabrėno darbai eksponuojami JAV, Kanados, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Vokietijos galerijose, publikuojami fotografijai skirtuose leidiniuose. 2014 m. M. Gabrėno kūryba buvo pristatyta Madride vykusiame tarptautiniame fotografijos ir vizualiųjų menų festivalyje PHotoEspaña. Šiuo metu naujausius autoriaus darbus galima apžiūrėti “Robin Rice“ galerijoje Niujorke.