Jurgita Balžekaitė

Jurgita Balžekaitė gimė 1981-07-09 Tauragėje, Lietuvoje. 1987-1999 metais mokėsi ir baigė Tauragės vidurinę mokyklą. 1999-2002 metais studijavo ir baigė Vilniaus dizaino ir statybos kolegiją (VSDK), įgijo Grafinio Dizaino specialybę. 2003-2007 metais Vilniaus dailės akademijoje (VDA) įgijo Tapybos specialybę. 2009 metais su bendraminčiais menininkais įkūrė menininkų grupę „Balti“. Nuo 2007 metų dalyvauja grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje.

Tarptautinėje tarpdisciplininio meno parodoje „Šimtai jausmų Lietuvai“ tapytoja Jurgita Balžekaitė pristato paveikslą „Kupoliavimas tyloje“. Atlikimo technika: popierius, akvarelė, stikliniai rėmeliai. Darbas sukurtas 2016-2017 metais.
„Tai – bandymas atskleisti lietuvio būtį, santykį su jį supančia gamta ir jos spalvomis. Per besikeičiančias pievos spalvas visų metų bėgyje, bandau perteikti žmogaus portretą. Žmogaus būtis kyla iš santykio su gamta. Lietuvio būtį tiesiogiai įtakoja jį supanti gamta – Lietuvos gamta. Mes esam tokie, kokia gamta yra aplink mus.

Žmogus, apsuptas pievos, galų gale yra jos sugeriamas ir joje išnyksta. Išnykimas gamtoje, sugėrimas buvo vienas iš mirties įvaizdžių baltų pasaulėžiūroje. Bet mirtis niekada neatsiejama nuo gimimo…. Kaip ir po žiemos visada ateinantis pavasaris – atgimimas. Cikliškumas buvo ypač svarbus senovės lietuviams, kadangi tai tiesiogiai įtakodavo jų veiklą ir gyvenimą. Cikliškumas atsikartoja mūsų raštuose, ornamentikoje, sakmėse. Noriu perteikti šį gamtos ciklą per pievą – nuo jos „mirties“ žiemą iki „prisikėlimo“.

Žmogaus buvimas gamtoje tylint, Rasos šventėje kupoliuojama taip pat tyloje – tylos ir gamtos įvaizdžiai lietuvių mitologijoje ir pasaulėjautoje dažnai sujungiami į vieną. Nors gamtoje visiškos tylos nėra, tačiau žmogui pačiam tylint, būnant pačiu su savimi pievoje ir įsiklausant į jos garsus, jie galų gale pranyksta ir lieka visiška tyla. Tam tikra lietuviška meditacija. Jau senovės graikai tylėdami, savo tyla norėdavo parodyti pašnekovui apie Dievo neišsakomumą. O lietuviui gamta – tai tiesioginis ryšys su Dievu“, – pasakoja autorė.