Iridijus Švelnys

13924992_311284825874912_6506822931552735485_nok

Fotomenininkas Iridijus Švelnys gyvena ir kuria Kaune.  Studijavo Kauno technologi-jos universitete radioelektroniką,   vėliau  studijavo ISM vadybos  magistrantūrą.         Dvejus metus mokėsi pas dailininką Vytautą Laukį piešimo bei tapybos. I. Švelnys yra Kauno Foto klubo valdybos narys. Šiuo metu savo fotografijos žinias jis gilina nuotoliniu būdu Fotografijos institute Niujorke. Savo kūryboje autorius beveik kiekviename fotografijos kadre naudoja „žuvies akies“ metodą, todėl jo kūryboje fotografinis vaizdinys įgauna apskritimo formą, matančią 180 laipsnių kampu.

Fotografija autorius domisi jau dvidešimt metų. Fotografuoti pradėjo naudodamas Zenit fotoaparatą. Dirbo naudodamas skirtingas technikas ir technologijas: tiek analogines, tiek šiuolaikines. Šiuo metu fotografas kuria naudodamas skaitmenines fotografijos technologijas.
Tiek fotomenininko išleistoje knygoje, tiek parodoje pristatomos fotografijos pateikia žiūros tašką, netradicinį  aplinkos bei pasaulio matymą. I. Švelnio kūryba yra netradicinė keliais aspektais: jis kuria ne vien tradicinę fotografiją, jo kuriamas meninis naratyvas yra jungiamas psichologiniu ir filosofiniu dėmeniu ir įgauna savitą aplinkos matymo  aspektą, bei psichologinį emocinį potyrį.
Kalbėdamas apie savo kūrybą fotografas teigia: „Fotografija – tai vizualinė priemonė, išjausti bei atvaizduoti sampratą, dešimtimis kartų greičiau, nei tai parašyta raidėmis. Filosofija – tai mano siekiamybė. Tai mano idealus pasaulis, kurį aš vejuos savo darbais, savo poelgiais, savo iššūkiais siekiant aukščiausių tikslų. Psichologija tai trečias dėmuo, kuris padeda išjausti emocinį jausmą, įterpti jį į esamą vaizdinio viziją.“
Iridijaus Švelnio fotografijose yra gamtos, dvarų, senamiesčių architektūros fragmentų motyvų iš viso pasaulio. Dažnoje nuotraukoje fiksuojamas ir žmogaus portretas. Iš atrodytų atsitiktinai sutiktų žmonių, miestovaizdžių netikėtų matymų, autorius kuria savitą emocinį, psichologinį bei filosofinį ir itin individualų pasaulio, žmogaus sampratos vaizdinį, kurį atitinka ir filosofiniai daugelio  nuotraukų pavadinimai: „Donoras“, „Spąstai“, „Motel 55 E”, “Kompaniono šypsena“, „Supynė“ ir kt. Iridijaus Švelnio darbai iš kitų Lietuvos fotomenininkų darbų išsiskiria modernia fotografine kompozicija, unikalia vaizdo „įrėminimo“ estetika, individualiu, interaktyviu, įtraukiančiu žiūrovą pasakojimu. Menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė

Profesionalaus meno svetainėje Iridijus Švelnys pristato fotografijų seriją iš serijos“Lietuvos senamiesčiai“. Ši fotografijų serija sukurta 2016 m. Buvo prostatyta Lietuvos fotomeno bienalėje, ‘Fotografinės istorijos“ Istorinėje Baronų Miunhauzenų šeimos pilyje. Vokietijoje.

Parodose dalyvauja nuo 2015 metų.

2015 metų spalio- gruodžio mėnesį, personalinė  paroda “Vyras, ego, emocijos”.  Žemaitkiemio dvare

2016 m. sausio 1 – 2016 m. vasario mėnesį personalinė paroda “Vyras, ego, emocijos”, “Tautos namai”.

2016 m. vasario mėn.grupinė Kauno fotoklubo paroda “Žvilgsnis“ VDU „Didžiosios salės“ fojė.

2016 m. kovo 9- 2016 m. balandžio 18 d. LR Ambasadoje Berlyne personalinė paroda “Gyvenime viskas paprasta, bet nelengva“. (Parodos rengėjai VšĮ „Gabrielės meno galerija“, parodos kuratorė Gabrielė Kuizinaitė)

2016 m. gegužės 20 d. dalyvavo tarptautinio Kaunas Photo festivalio projekte “Savanoriai, Avenue“.

2016 m. birželio 2 d. Karmelitų galerijoje, Akropolyje, surengta personalinė paroda “Gyvenime viskas paprasta, bet nelengva“.

2016 m. birželio 25 – rugpjūčio 7 d. Lietuvos fotomeno bienalėje „Fotografinės istorijos“, (kuratorės menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė, Jūratė Sližytė) Vokietijoje, pristatė fotografijų seriją „Lietuvos senamiesčiai“.

2016 m. rugsėjo mėnesį paroda „Lietuvos senamiesčiai“ buvo surengta Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

Publikacijos spaudoje:

Kuizinaitė Gabrielė „Žvilgsnis į pasaulį žuvies akimis“// „Kauno diena“ 2016-01-28

http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/menas-ir-pramogos/zvilgsnis-i-pasauli-zuvies-akimi-731546

Kuizinaitė Gabrielė „Kauno fotografų žvilgsnyje temų ir stilių įvairovė“// „Kauno diena“ 2016-03-02

http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/menas-ir-pramogos/kauno-fotografu-zvilgsnyje-temu-ir-stiliu-ivairove-736888

doc. dr. Remigijus Venckus “Nuo eksperimentinio iki tradicinio pasakojimo Lietuvos fotomeno bienalė Vokietijoje// www.kamane.lt 2016-07-26

http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/menas-ir-pramogos/kauno-fotografu-zvilgsnyje-temu-ir-stiliu-ivairove-736888

doc. dr. Remigijus Venckus „Lietuvių fotografija Vokietijos žiūrovams“//www.kamane.lt  2016 – 08- 05

http://kamane.lt/Spaudos-atgarsiai/Kinas-ir-fotografija/Lietuviu-fotografija-Vokietijos-ziurovams


Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas